وبلاگ

 • انرژی، تغذیه و ورزش

  انرژی، تغذیه و ورزش

   

  غذایی که ورزشکار قبل، بعد و درهنگام فعالیت ورزشی مصرف می‌کند هم از سبکی و راحتی حائز اهمیت است و هم از نظر مقوی بودن. غذاهایی حاوی کربوهیدراتِ زودهضم، باعث عدم بروز گرسنگی کاذب و جلوگیری از تخلیه سریع انژری در حین تمرین می‌گردد. منبع سوخت اصلی ماهیچه‌های فعال، کربوهیدراتی است که در روزهای قبل از تمرین ورزشی، در ماهیچه‌ها به صورت «گلیکوژن» ذخیره می‌شود. مدت زمانی طول می‌کشد تا این گلیکوژن به صورت کامل ذخیره گردد و آنچه پس از ورزش می‌خوریم می‌تواند به این پروسه سرعت ببخشد یا باعث کندی آن شود. مصرف غذای مناسب، در زمان صحیح پس از تمرین، برای آماده شدن بدن برای نوبت بعدیِ تمرین ضروری است. آنچه پیش از تمرین می‌خوریم معمولا به نیاز‌ها و اولویت‌های ما بستگی دارد، اما این تغذیه باید بر اساس نوع، شدت و زمان ورزشی که می‌خواهیم انجام دهیم، برنامه‌ریزی شود. 

  چه زمانی؟ 

  ورزش با شکم پر کار درستی نیست و باعث ناراحتی معده یا تهوع می‌شود. برای اطمینان از این‌که انرژی کافی دارید و نیز جلوگیری از ناراحتی‌های معده، باید اجازه دهید قبل از شروع فعالیت غذایی که خورده‌اید به صورت کامل هضم شود. هضم کامل، بسته به این‌که چه غذایی و چه مقدار نوش جان کرده‌اید، بین ۱ تا ۴ ساعت طول خواهد کشید. البته برای هر کس ممکن است کمی تفاوت وجود داشته باشد، بنابراین پیش از شروع ورزش باید آزمایش کنید و بهترین زمان را که با بدن شما سازگاری دارد، برای خود بیابید. 
  اگر زمان مسابقه یا تمرین شما صبحِ زود است، بهتر است خیلی زود‌تر از خواب برخیزید تا زمان کافی برای خوردن غذای قبل از ورزش خود را داشته باشید. در غیر این صورت باید خوردنی یا نوشیدنی بسیار زودهضمی را انتخاب کنید که ظرف ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از ورزش هضم شود. هرقدر به زمان ورزش نزدیک‌تر شوید، کمتر باید بخورید. در زمان‌های نزدیک به شروع ورزش، به جای غذاهای جامد، از غذاهای مایع استفاده کنید زیرا مایعات زود‌تر هضم می‌شوند. 

   

  چه غذایی؟ 

  به دلیل این‌که «گلوکز» منبع انرژی بهتری برای ورزش است، غذای پیش از ورزش باید حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات باشد و در عین حال زودهضم باشد. غذاهایی مانند پاستا، میوه، نان، شکلات و نوشیدنی‌ها از این نوع هستند.

 • گالری
 • پرسش متداول
 • دانلود

موردی برای نمایش وجود ندارد.

موردی برای نمایش یافت نشد.

موردی برای نمایش یافت نشد.

نظر خود را در این باره ثبت کنید
alt
موارد را دوباره بررسی نمایید