وبلاگ

 • خانه
 • وبلاگ
 • مصاحبه رسول مژده‌شفق با سایت آگروفودنیوز
 • مصاحبه رسول مژده‌شفق با سایت آگروفودنیوز

  مصاحبه رسول مژده‌شفق با سایت آگروفودنیوز

   

  شرکت مواد غذایی خوشنام یکی از مجموعه کارخانجاتی است که توسط خانواده چنگیزی که کلاً سهامدارانشان بخش خصوصی هستند از سال ۸۷ فعالیت خودش را در تولید ماکارونی در شاهین شهر اصفهان شروع کرده و از خرداد سال ۸۸ محصولاتش را به بازار عرضه کرد و در حال حاضر هم به طور متوسط روزانه ۱۳۰-۱۴۰ تن محصول را در انواع ماکارونی که اسپاگتی و پاستا باشد تولید می‎کند. در حال حاضر تنوع محصولات مک قریب به ۲۱ قلم محصول است که تعدادی از محصولات جدید هم در مراحل نهایی است که احتمالاً شاید تا ۲، ۳ ماه آینده به ترتیب به سبد محصولات این کارخانه اضافه خواهد شد. بیش از ۷۰ درصد عمده محصولات ماکارونی مک در بازارهای داخلی عرضه می‎شود و حدود ۳۰ درصد آن را هم در سال ۹۲ در کشورهای منطقه و حاشیه خلیج فارس و کشورهای آفریقایی و آسیایی صادر می‌گردد. به همین سبب گفتگویی با مهندس شفق مدیر بازرگانی شرکت خوشنام (ماکارونی مک) داشتیم که در زیر با هم می‌خوانیم: 

   

  • جناب شفق لطفا یک معرفی کلی از شرکتتان و خودتان بفرمایید.

  شفق مدیر بازرگانی ماکارونی مک: شرکت مواد غذایی خوشنام یکی از مجموعه کارخانجاتی است که توسط خانواده چنگیزی که کلاً سهامدارانشان بخش خصوصی هستند از سال ۸۷ فعالیت خودش را در تولید ماکارونی در شاهین‌شهر اصفهان شروع کرده و از خرداد سال ۸۸ محصولاتش را به بازار عرضه کرد و در حال حاضر هم به طور متوسط روزانه ۱۳۰-۱۴۰ تن محصول را در انواع ماکارونی که اسپاگتی و پاستا می‌باشد تولید می‎کند. در حال حاضر تنوع محصولات ما قریب به ۲۱ قلم است که تعدادی از انواع جدیدی هم در مراحل نهایی است که احتمالاً تا ۲، ۳ ماه آینده به ترتیب به سبد محصولات ما اضافه خواهد شد. عمده‎ی محصولاتی هم که تولید می‎شود بیش از ۷۰ درصدش در بازارهای داخلی در حال عرضه است، حدود ۳۰ درصد آن را هم در سال ۹۲ به کشورهای منطقه و حاشیه خلیج فارس و کشورهای آفریقایی و آسیایی صادر شده است. برند ماکارونی ما به نام مک در بازار عرضه شده و همه محصولات با کیفیت یکسان در داخل و خارج از کشور در شبکه عرضه برای مصرف‌کنندگان توزیع می‎شود.
    

  • لطفا خودتان را هم معرفی بفرمایید.

  شفق مدیر بازرگانی ماکارونی مک: من هم مسئولیت حوزه بازرگانی شرکت را در حال حاضر به عهده دارم، مدیرعامل شرکت آقای چنگیزی هستند و شرکت حدود ۱۲۰ نفر کارمند دارد که بخش عمده‎ای از نیروها در شاهین‌شهر اصفهان مشغول به کار هستند این‎جا دفتر مرکزی است که عمدتاً امور مربوط به فروش و یک سری امور اداری را انجام می‎دهد.

   

  • جناب شفق رقابت در صنعت ماکارونی بین برندهایی که ما می‌شناسیم و مک در چه سطحی است.

  شفق مدیر بازرگانی ماکارونی مک: صنعت ماکارونی در کشور جزو یکی از صنایع پیشرفته است خوشبختانه تمام سرمایه‎گذارانش هم بخش خصوصی هستند. به طوری که در حال حاضر صنعت ماکارونی در کشور با ظرفیت نصب شده‎ای که در کارخانجات صنعتی وجود دارد که اصطلاحاً به آن‎ها continues می‎گویند که به صورت پیوسته و اتومات کار می‎کنند. قریب به ۷۰۰ تا ۷۵۰ تن ظرفیت نصب شده در کشور وجود دارد که قدیمی‎ترین این واحدها که در گذشته به صورت نیمه‌صنعتی یا حتی سنتی تولید می‎کردند. در حال حاضر تماماً کالاهایشان را به صورت صنعتی تولید می‌کنند که در بین آن‌ها شرکت تک ماکارون قدیمی‌ترین آن‌هاست. رشد هم هست، مانا هست، سمیرا هست به اضافه زر، تعدادی از برندها هم که مثل ما و جهان و پارسیلا تقریباً از سال ۸۸ به این طرف وارد عرصه تولید شده‌اند ولی ظرفیت واقعی و عملی که این صنایع تولید می‎کنند چیزی حدود ۵۰۰ هزار تن می باشد. مصرف سرانه‎ی ماکارونی در حال حاضر کشور ما هم ببین ۵.۵ تا ۶ کیلو بیشتر نیست که بخشی از این تولیدات صادر و عمدتا بین ۳۵ هزار تن تا ۴۵ هزار تن بسته به نوع شرایط و اوضاع و احوال صادر می‌شود. رقابت در این بخش صنعت ماکارونی خیلی سنگین است به عبارتی عرضه‎ بر تقاضا فزونی دارد. بازار به شکلی است که خوشبختانه این محصول بیش از نیاز کشور تولید می‌شود ولی برندهای اصلی که در حال حاضر در بازار هستند با توجه به سهم بازار و ظرفیت تولیدی که دارند به ترتیب تک، زر، مانا و مک هستند و سایر برندهای دیگر، که متاسفانه برند پارسیلا از سال تقریبا اواخر ۸۹ اوایل ۹۰ از گردونه تولید خارج شد باوجود آن که امکانات بسیار خوبی داشت به دلیل یک سری از مشکلات تعطیل شد و عملاً دیگر در بازار حضور ندارد. ما خوشبختانه با توجه به همین ظرفیتی که داریم در حال حاضر در خیلی از استان‎ها برند سوم هستیم ولی من حیث‌المجموع مابین برندهای کشور در رتبه ۳ و ۴ بعد از زر و تک و مانا ما هستیم. 
   

  • ما اوایل می‌شنیدیم که مک تحت لیسانس مک ایتالیا «والدیگرانو» بود الان هم همچنان تحت لیسانس هستند؟

  شفق مدیر بازرگانی ماکارونی مک: نه برای اولین بار در صنعت ماکارونی در کشور، ماکارونی‌ای به نام مک آمد با قراردادی که از طرف شرکت والدیگرانو بود. چون تکنولوژی‌ای که ما در حال حاضر در کشور استفاده می‌کنیم تکنولوژی کشور ایتالیا است. خیلی از برندهای دیگر تکنولوژیشان buller آلمان است و بعضی‌ها هم تکنولوژی‌های دیگر. برای اولین بار ما یک تکنولوژی ایتالیایی را آوردیم. همانطور که می‌دانید ایتالیا در دنیا پیشتاز است هم در تولید ماکارونی و هم در مصرف ماکارونی. یعنی بالاترین سرانه‌ی مصرف را دارد. هر نفر در ایتالیا نزدیک به ۳۰ کیلو در سال ماکارونی مصرف می‌کند. تولیدشان هم بالاست. فکر می‎کنم بالای ۳، ۴ میلیون تن در سال باشد بنابراین طی قراردادی که ما داشتیم در آن ۲، ۳ سال ابتدائی تحت لیسانس تولید کردیم. بعد به دلیل مشکلات تحریم خیلی از شرکت‎های اروپایی به هر دلیلی دنبال بهانه می‎گشتند که همکاری‌هایشان را قطع کنند و دیگر نخواستند. ما هم خیلی برایمان سخت نبود و عملاً با همان فرمول و با همان تکنولوژی و با همان شرایط داریم محصولمان را تولید می‌کنیم. خیلی هم انگیزه‌ای برای تحت لیسانس والدیگرانو بودن نداریم چون ما واقعا همان تکنولوژی و موادی که باید استفاده بشود را استفاده می‎کنیم. 
   

  • سال ۹۲ برای صنعت ماکارونی و کارخانه شما چه طور بود؟ 

  شفق مدیر بازرگانی ماکارونی مک: بسیار سال سختی بود به دلیل مشکلات تحریم، مشکلات ارزی و محدودیت‎هایی که وجود داشت هم در تامین مواد هم در شرایط رکورد تورمی که در بازار حاکم بود. برای خیلی از محصولات تولید داخل و صنایع داخلی سال خیلی خوبی نبود هم نمی‎توانستند محصولاتشان را بفروشند هم هزینه‎های تولید بالا رفته بود از طرفی هم مشکلاتی به دلیل همین محدودیت‌ها و تحریم‎هایی که پیش آمده بود برای تامین مواد اولیه اتفاق افتاد. نبودن ارز و تخصیص نیافتن منابع ارزی و همینطور محدود کردن صادرات سال گذشته، مثلا در سه مرحله توسط دولت عوارضی را برای صنعت ماکارونی وضع کردند که از ۵۰ درصد شروع شد تا مرحله آخر که ۱۵ درصد است رسید مجدداً محدودیت‎هایی ایجاد شد. به دلیل این‌که خطوط کشتی‌رانی به بنادر ایران نیامدند مجبور شدند که خیلی از واحدهای تولیدی محصول صادراتی‎شان را بردارند و ببرند در کشورهای حاشیه خلیج فارس یک جور دیگری هزینه بدهند، تخلیه و بارگیری مضاعف، دوباره از آن‌جا بار کنند برای مقصد، همه این‎ها هزینه‎های سرباری بود که متاسفانه تحمیل کرد به صنعت، ضمن این‌که قیمت تمام شده‌ی محصول را بالا می‎برد و رقابت را در بازارهای منطقه و به اصطلاح دوردست از صنعتگران ایرانی می‎گرفت. مقدار صادرات و ظرفیت صادرات را هم کاهش داد. و این به نوعی به صنایع، لطمه وارد کرد. روی هم رفته، سال خوبی نبود و از طرفی هم نوسانات قیمت و مواد اولیه در ۶ ماه اول به شدت افزایش پیدا کرد و ماکارونی از آن محصولاتی است که دولت از همان ابتدا همیشه روی آن نظر خاص دارد برای این‌که در سبد غذایی خانوار خیلی جایگاه خوبی دارد مردم به دلیل محدودیت‎هایی که در تامین برخی از مواد غذایی مثل برنج و گوشت وقتی گران می‎شود شیفت می‎کنند مصرفشان را روی ماکارونی، ماکارونی هم چون مواد اولیه اصلی‌اش گندم است و گندم هم باز در اختیار دولت است، دولت همیشه نظر دارد و قیمت را دولت تعیین می‎کند یعنی مثلاً همین الان با وجود این‌که خود دولت قیمت گندم را افزایش داده نسبت به پارسال پایه‎ی قیمتی را قیمت آرد و دستمزد و حامل‎های انرژی افزایش پیدا کرده تا ما تفاهم نکنیم با سازمان حمایت از طریق انجمن اجازه افزایش قیمت نداریم در حقیقت این فرصت از دست رفته ضرر و زیانی است که به صنعت دارد وارد می‎کند و متاسفانه هزینه‎های تولید را بالا می‎برد و امکان رقابت را چه در بازار داخلی و چه در بازار بیرونی از صنعتگران می‎گیرد.
   

  • سال ۹۳ را برای بخش بازرگانی و فروش چطور پیش‌بینی می‎کنید؟

  شفق مدیر بازرگانی ماکارونی مک: امیدواریم سال ۹۳ به هر حال به هر شکل مصادف شده با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‎ها توسط دولت که خب به تبع اجرای این برنامه خودش در عین حال که یک، پیامدهای مثبتی را در اقتصاد کلان کشور در آینده داشته باشد ولی در کوتاه مدت اثرات تورمی و اثرات فشار قیمتی را بر مردم و صنعت خواهد داشت. اگر به نظر من دولت خوب مدیریت کند که مشکل اصلی واحدهای تولیدی در کل کشور بحث تامین اعتبار و منابع مالی ارزان قیمت است. می‌دانید امروزه نرخ پول در خود بانک‎ها بیش از ۲۵ درصد است هیچ جای دنیا چنین نرخی را برای تولید اختصاص نمی‎دهند. این مستقیماً در قیمت تمام شده تاثیر می‎گذارد و فشارش را می‎برد به سمت قیمت مصرف کننده و عملاً هزینه‎اش را باید مصرف کننده بپردازد. از طرفی هم ما در حال حاضر بر اساس تکالیف قانونی امسال مالیات بر ارزش افزوده ۸ درصد شده یعنی شما هر کالایی که می‌خرید باید ۸ درصد آن قیمت را بپردازید که خود این اجرای مالیات بر ارزش افزوده یک معضل جداگانه‎ای است که به دلیل این‌که مکانیزم‎ها و زیرساخت‎های لازم را برای عملیاتی کردن این قانون ما در کشور فراهم نکردیم که با روح قانون و نحوی اجرایش الآن مغایرت دارد، یعنی منافات دارد. به نوعی شما ارزش افزوده را باید از حلقه‌ی انتهایی که مصرف کننده هست باید بپردازد. یعنی هرکس به تبع و به تناسب میزان درآمدش و برخورداریش از تمکن مالی هرچه قدر بیشتر هزینه می‎کند باید مالیات بیشتری هم بپردازد. همه جای دنیا این جوری است ولی این‌جا چون ما نمی‌توانیم شبکه خرده‌فروشی را کنترل کنیم، مالیات بر ارزش افزوده را از خط تولید واردات گرفتیم و بعضی جاها مصرف کننده دارد هزینه‎ی بیشتری را می‎پردازد. مالیات بر ارزش افزوده مثلا شما الآن ماکارونی، قیمتی که ما داریم در آن ارزش افزوده لحاظ شده، دارایی از ما به میزانی که می‎فروشیم می‌گیرد. بعد شما می‎روید یک فروشگاه زنجیره‎ای که فروشش به صورت صندوق است و با POS (پوز) انجام می‎شود آن‌جا هرقدر ‎خرید ته فاکتور دوباره ۸ درصد از شما می‌گیرد من و شما داریم ۱۶ درصد مالیات می‎دهیم که گاهاً این درست نیست و با روح قانون مغایر است. 
   

  • شما پیش‌بینی می‌کنید الان برای ماکارونی مک مثلا افزایش قیمت چند درصد است؟ چقدر هست؟

  شفق مدیر بازرگانی ماکارونی مک: حتماً ما با توجه به برآوردهای اولیه‎ای که در اواخر فروردین انجام دادیم و به سازمان حمایت ارائه کردیم به طور متوسط قیمت گندم توسط دولت نزدیک ۱۷ درصد افزایش یافته سهم گندم یا آرد در قیمت تمام شده‌ی ماکارونی قریب به ۶۰ درصد است تقریباً حدود ۱۱-۱۲ درصد تاثیر افزایش قیمت گندم در ماکارونی مستقیم است، دستمزد ۲۵% که با هزینه‎های جانبی‎اش که مالیات و سنوات خدمت و سایر مولفه‎های دیگر است بحث دستمزد هست به اضافه حامل‎های انرژی، سوخت و حمل و نقل هست که هزینه‎های حمل را به شدت افزایش داده و به همین نسبت سایر عوامل مثل بسته‌بندی، قطعات یدکی، و... که خود به خود در هزینه‎های سربار تولید تاثیر می‎گذارد. پیش‌بینی ما این است که ۳۷ یا ۳۸ درصد افزایش قیمت باید داشته باشیم این را کارشناسی شده محاسبه کردیم و این پیشنهاد را هم به سازمان حمایت دادیم و حالا منتظریم که ببینیم دوستان در سازمان حمایت با چه رویکردی به موضوع افزایش قیمت نگاه می‌کنند اگر بپذیرند که قاعدتاً باید این افزایش قیمت را بدهند اگر نپذیرند که باید یک حداقلی را پرداخت کنند.

   

  • اگر پیشنهادی دارید برای مدیران ذیربط برای بهتر شدن روند تولید بفرمایید.

  شفق مدیر بازرگانی ماکارونی مک: من چون خودم قبل از این‌که در بخش خصوصی کار کنم یک دوره کار دولتی را انجام داده‌ام، بازنشسته شدم آمدم در بخش خصوصی. بعد از ۳۰ -۳۲ سال کارکردن در رده های مدیریتی، عمدتاً هم وزارت بازرگانی بودم و گمرک و جاهای مختلف دیگر، ناآشنا نبودم به دلیل شرایط کاری که در دولت داشتم عمدتاً با بخش تولید و توزیع سروکار داشتم ولی الان که آمدیم و این‌جا نشستیم یک سری مسائل را هم دارم می‎بینم، یک سری اتفاقاتی می‎افتد که به واقع من فکر می‎کنم که اگر هر دولتی بخواهد به اقتصاد خودش سروسامان بدهد، به زندگی مردم سرو سامان بدهد، که مردم در آسایش و حمایت زندگی کنند بایستی برای مردم درآمد ایجاد کند. درآمد هم جز اشتغال هیچ راه دیگری ندارد با وام و این حرف‌ها نیست! اگر چرخ صنعت مملکت چه در بخش صنعت و چه در بخش کشاورزی و سایر بخش‌های دیگر به خوبی و روان بچرخد این هم جز با حمایت‌های دولت که خیلی جاها نیاز دارد دولت با اتخاذ سیاست‌های درست و تامین منابع مالی مناسب واقعا به تولیدکننده کمک کند که دغدغه منابع مالی نداشته باشد. تولیدکننده هم به تولیدش بپردازد خود به خود اشتغال و موضوع بیکاری در کشور از بین می‌رود و مردم در قبال کاری که انجام می‌دهند درآمد کسب می‌کنند وقتی هم درآمد کسب کردند می‌روند و هزینه می‎کنند وقتی هم هزینه کردند یعنی زندگیشان سروسامان پیدا کرده بنابراین من فکر می‌کنم بهترین و مناسب‌ترین کار برای صنایع و بخش کشاورزی است. ضمن این‌که ما کمک می‌کنیم نیازهای واقعی کشورمان در سطح کلان تامین شود که مزیت‌های خیلی خوبی را برای تولید کالاها چه در کشاورزی چه در صنعت داریم و خیلی نیاز به واردات نداشته باشیم ولی خوب یک بازار آزاد باید یک بازار رقابتی باشد تا مانع از ایجاد انحصار شود وگرنه اگر ما بخواهیم فقط نگاهمان را به بازار داخل معطوف کنیم و درها را ببندیم و اجازه‌ی واردات ندهیم و بگوییم با افزایش تعرفه‌ی حمایت از تولید این هم قطع، ما به سمتی که زمینه را برای تولید کالای قاچاق فراهم می‌کنیم. بله ما برای این‌که رقابت سالم ایجاد شود و تولیدکننده‌ی داخلی ما هوس نکند که صنعتش را و محصولش را انحصاری و به هر شکلی که می‌خواهد به مردم تحمیل بکند. مثل خودرو ما باید در کنار محصولات داخلی اجازه بدهیم محصولات خارجی هم بیایند چون آمدن آن‌ها یک فرصت‌هایی را برای داخلی‌ها ایجاد می‎کند ضمن این‌که تهدیدی هم هست که خود آن‌ها تهدیدها یک فرصت است برای داخل و می‌تواند در رونق اقتصاد کشور کمک کند و به بالابردن سطح عمومی درآمدها و همین طور رفع معضلات و مشکلات بیکاری، که امیدواریم سال ۹۳ نویدی باشد برای شروع چنین تصمیماتی و رفع مشکلات صنعت و صنعتگران که بتوانند انشاءالله بدون دغدغه کارشان را ادامه بدهند.

   

  منبع: آگروفود نیوز

 • گالری
 • پرسش متداول
 • دانلود

موردی برای نمایش وجود ندارد.

موردی برای نمایش یافت نشد.

موردی برای نمایش یافت نشد.

نظر خود را در این باره ثبت کنید
alt
موارد را دوباره بررسی نمایید