وبلاگ

 • پاستا دور دنیا: آذربایجان

  پاستا دور دنیا: آذربایجان


  ...

  جمهوری آذربایجان همسایه شمال غربی ایران است و آداب غذایی متنوعی دارد. این کشور در شاه‌راه ارتباطی اروپای شرقی و آسیای غربی قرار گرفته است. آذربایجان کشوری‌ست که در آن مدرنیته همیشه رابطۀ تنگاتنگی با سنت دارد و این ملت سعی می‌کند آشوب‌های جنگ‌های دوران گذشته را پشت سر بگذارد و به سرعت به سوی عصر جدید حرکت کند. 
  برای آذربایجانی‌ها، غذا بخش مهمی از فرهنگ محسوب می‌شود و ریشه‌های  عمیقی در تاریخ، رسوم و ارزش‌های این ملت دارد. انواع پلوها در آذربایجان طرف‌دار دارند اما پلوی زعفرانی محبوب‌ترین آنها بین بیش از چهل پلوی متفاوت آذربایجانی است. کباب و شیشلیک با گوشت بره، گاو، اردک و ماهی هم در کنار این برنج‌ها سرو می‌شوند. میوه‌های خشک و گردو هم در غذاهای مختلف استفاده می‌شوند. 
  چای سیاه دم کرده نوشیدنی ملی این کشور محسوب می‌شود و آذربایجانی‌ها تقریباً بعد از همۀ وعده‌های غذایی، چای می‌نوشند. همچنین سرو کردن چای برای مهمانان نشانه خوشامدگویی و احترام به آنهاست. لیوان‌های کمرباریک و نعلبکی‌های رنگارنگ و قند کنار چای هم که نیاز به معرفی ندارند.  


  حالا فکر می‌کنید آذربایجانی‌ها پاستا را چطور درست می‌کنند؟ از شما دعوت می‌کنیم دستور پخت پاستای آذربایجانی با سس گوشت چرخ کرده و ماست و سیر را بخوانید. 

 • گالری
 • پرسش متداول
 • دانلود

موردی برای نمایش وجود ندارد.

 • چه کنیم که ماکارونی بعد از طبخ خرد نشود و نرم و لطیف و بدون چسبندگی تهیه شود؟

  دقت کنید که پاستا را باید داخل آب در حال جوش بریزید.
  به آب در حال جوش کمی نمک و یک قاشق روغن اضافه کنید.
  پاستا باید به اندازه کافی در آب در حال جوش بپزد. این زمان معمولا 8 دقیقه است و روی بسته بندی پاستا درج شده است.
  ماکارونی را بلافاصله پس از آنکه درون صافی ریختید با آب سرد آبکش کنید تا لیزی آن گرفته شده و کمی هم سفت شود.

 • چرا بعد از پخت پاستا نباید روی آن آب سرد بریزیم؟

  وقتی پاستا پخت، فقط آب موجود در قابلمه را خالی کنید و هرگز روی پاستا آب نریزید! آن لایه فوق‌العاده نشاسته که روی پاستا تشکیل می‌شود، از چسبیدن سس خوشمزه شما به پاستاها جلوگیری می‌کند. فقط زمانی روی پاستای پخته آب بریزید که بخواهید از آن در یک غذای سرد استفاده کنید.

 • چه کار کنیم که پاستا حین پخت به قابلمه نچسبد؟

  برای این که پاستا به قابلمه نچسبد، به محض اضافه کردن پاستا به آب داخل قابلمه، شروع کنید به هم زدن. این کار باعث می‌شود پاستاها به هم یا به دیواره و کف قابلمه نچسبند. در طول مدت پخت هم باز گاهی پاستاها را هم بزنید.

 • چگونه پاستای مخلوط شده با سس را دوباره گرم کنیم تا مزه آن تغییر نکند؟

  یک روش جالب برای دوباره گرم کردن پاستایی که با سس مخلوط شده، استفاده از کیسه نایلونی و آب داغ است. پاستای آغشته به سس را داخل کیسه نایلونی مقاوم بریزید و مراقب باشید که در کیسه نایلونی کاملا بسته باشد. حالا مقداری آب را داخل قابلمه جوش بیاورید و کیسه نایلونی مقاوم را داخل قابلمه قرار دهید. منتظر بمانید تا پاستای شما به صورت غیرمستقیم با حرارت آب جوش گرم شود.

 • مواد معطر مانند فلفل و سیر را چگونه در پاستا بریزیم؟

  اگر در تهیه سس پاستا از موادی مثل سیر یا انواع فلفل استفاده می‌کنید، آن‌ها را مستقیم داخل قابلمه نریزید. بلکه اول آن‌ها را در روغن زیتون تفت دهید تا عطرشان آزاد شود. به این ترتیب طعم خوب این مواد در تمام غذا پخش می‌شود.

 • میزان آب مورد نیاز برای جوشاندن پاستا چقدر است؟

  به اندازه کافی آب سرد و تازه در قابلمه بریزید که وقتی پاستا شروع به پختن کرد و حجمش بیشتر شد، هنوز هم جای کافی برای آزادانه حرکت کردن در ظرف داشته باشد و بتوان آن را به راحتی هم زد. قاعده کلی این است که به ازای هر 250 گرم پاستا، 3 لیتر آب در قابلمه بریزید.

موردی برای نمایش یافت نشد.

نظر خود را در این باره ثبت کنید
alt
موارد را دوباره بررسی نمایید